Spektroskopowe metody szybkiego fenotypowania drzew odzwierciedlające ich odporność ekologiczną
DENDRO-0SPEC to projekt badawczy o numerze 2021/43/I/NZ9/02809, który uzyskał finasowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu„OPUS 22 – LAP/WEAVE”.
Kierownikiem tego trzyletniego projektu (2023-2025) jest dr hab. inż. Paweł Kozakiewicz, prof. SGGW. Liderem projektu jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w tym Instytut Nauk Drzewnych i Meblarstwa oraz Instytut Nauk Leśnych, a partnerami są:
Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk – https://www.idpan.poznan.pl/ oraz
InnoRenew CoE ze Słowenii – https://innorenew.eu/contact/
Celem projektu DENDRO-SPEC jest uzyskanie nowej wiedzy, która pozwoli lepiej zrozumieć wpływ zmienności genetycznej populacji drzew w połączeniu z warunkami drzewostanów, praktykami hodowlanymi i lokalnym mikroklimatem na mechanizmy ksylogenezy, a w konsekwencji na cechy powstającego drewna. W tym celu opracowany zostanie innowacyjny protokół pomiarowy oraz oryginalna konfiguracja sprzętowa optymalna do rutynowej oceny szerokiego zakresu właściwości drewna. Prototypowy system skanujący połączy najnowocześniejsze technologie spektroskopii w bliskiej podczerwieni z najnowocześniejszymi rozwiązaniami do eksploracji danych. Pozwoli to na odwzorowanie szerokiego zakresu cech drewna, uwzględniających naturalną zmienność w skali pojedynczego drzewa, jak i powierzchni leśnej czy nawet całej populacji. Badania będą prowadzone na unikatowym zestawie próbnym drzew sosnowych, dostępnych w ramach trwającego od ponad 50 lat projektu z powierzchniami doświadczalnymi. Oczekuje się, że metodologia DENDRO-SPEC wykaże przydatność do szybkiej, nieniszczącej i kompletnej charakterystyki drewna w tym wskazania jego pochodzenia. W efekcie metoda ta zostanie przyjęta jako nowy standard w kolejnych inicjatywach badawczych obejmujących liczne próbne plantacje nasienne zarówno w Polsce, jak i w Słowenii. Dzięki temu system spektroskopowy pozwoli na szczegółową charakterystykę ogromnej liczby zasadzonych drzew rozmieszczonych na terenie całego kraju, lasów macierzystych i powierzchni doświadczalnych.