Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło wyniki ewaluacji jakości naukowej za lata 2017-2021 przeprowadzonej po raz pierwszy według nowych zasad. Ogółem w ewaluacji wzięło udział prawie 300 polskich instytucji naukowych, ponad 117 tys. osób a ocenie poddano ok. 707 tys. publikacji.
Ewaluacja jakości działalności naukowej została przeprowadzona w ramach dyscyplin naukowych, a nie poszczególnych jednostek w ramach trzech kryteriów dotyczących:
- poziomu naukowego lub artystycznego prowadzonej działalności naukowej;
- efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych;
- wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.
Na jej podstawie poszczególnym dyscyplinom przyznano kategorie naukowe: A+, A, B+, B lub C.
Dyscyplina nauki leśne na SGGW w Warszawie (reprezentowana głównie przez pracowników Instytutu Nauk Drzewnych i Meblarstwa oraz Instytutu Nauk Leśnych) uzyskała kategorię B+
Uzyskana kategoria będzie miała przełożenie (od 2023 roku) na kwotę subwencji otrzymywanych z budżetu państwa, możliwość prowadzenia studiów oraz utrzymanie uprawnień do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki leśne.
Serdecznie podziękowania za ogrom pracy włożony w zapewnienie wysokiego poziomu naukowego dyscypliny nauki leśne dla wszystkich osób zaangażowanych w proces oceny, również przez swoją aktywność publikacyjną i projektową, który przełożył się na uzyskaną kategorię B+
Nauki leśne są obecne jako dyscyplina w 6 instytucjach naukowych w Polsce. Szczegółowy raport dotyczący ewaluacji znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wyniki-ewaluacji-dzialalnosci-naukowej-za-lata-2017-2021