Instytut Nauk Drzewnych i Meblarstwa
Pragnie zaprosić Państwa na
Konferencja naukowa z cyklu - Drewno - materiał XXI wieku
„Generacja 4.0 w przemyśle drzewnym i meblarskim”
która odbędzie się 16 czerwca 2023
Temat przewodni konferencji:
„STUDENT = ABSOLWENT – wyzwania dla specjalistów sektora drzewnego”
Konferencja naukowa ma służyć aktualnej diagnozie jakości kształcenia oraz prowadzonych badań naukowych w dyscyplinie nauki leśne na tle współczesnych trendów i wymagań w sektorze branży drzewnej, w obliczu wyzwań czwartej rewolucji przemysłowej. Forum będzie miejscem do wymiany informacji, wiedzy, dobrych praktyk i czynnej dyskusji na temat współczesnych problemów sektora drzewnego w aspekcie zapotrzebowania na absolwentów wysokiej jakości, a także miejscem prezentacji postępów w badaniach naukowych i wykorzystania potencjału polskiej nauki w intensyfikacji rozwoju sektora drzewnego. Społeczne wyzwania Gospodarki 4.0 na tle nowej perspektywy finansowej 2021-2027 generują wspólne dla przemysłu i nauki projekty badawcze i dydaktyczne, a to już doskonała droga do rozwoju innowacyjności. Należy jednak pamiętać, że rozwój innowacyjności jest nieodłącznie związany z rozwojem kapitału ludzkiego, w tym kompetencji wykwalifikowanych absolwentów studiów – przyszłych pracowników w przemyśle drzewnym.
Obszary tematyczne
I panel – drzewnictwo jako subdyscyplina nauk leśnych w nauce i edukacji w dobie przemysłu 4.0
Aby stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą ten cyfrowy przemysł przyszłości, należy zastanowić się jaką rolę ma pełnić drzewnictwo w dyscyplinie nauk leśnych. Niezbędne jest nakreślenie nowych kierunków rozwoju tej subdyscypliny oraz prowadzonych badań podnoszących innowacyjność przedsiębiorstw z branży drzewnej i meblarskiej, szczególnie w aspekcie wdrażania koncepcji Przemysł 4.0.
II panel – kompetencje absolwentów nauk leśnych, a potrzeby rynku pracy
Studia z zakresu drzewnictwa obejmują obszar nauk rolniczych, jednak ze względu na swoją specyfikę zawiera wiele elementów z obszaru nauk technicznych, przez co w znacznej mierze stają się kierunkami interdyscyplinarnymi. Kierunki te obejmują efekty kształcenia prowadzące do uzyskania kompetencji inżynierskich m.in. z zakresu: nauki o drewnie, mechanicznej obróbki drewna i tworzyw drzewnych, projektowania i wytwarzania mebli oraz wyposażenia wnętrz, użytkowania maszyn i narzędzi do obróbki drewna i tworzyw drzewnych, pozwalających absolwentom na samodzielny dobór optymalnych rozwiązań technologicznych. Czy w dobie nadchodzących transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw branży drzewnej i meblarskiej, związanej z koncepcją Przemysł 4.0, absolwenci kierunków Technologia drewna i Meblarstwo nabywają odpowiednie kompetencje podczas studiów?
III panel – biznes dla nauki – nauka dla biznesu
Jednym z postulatów koncepcji Przemysł 4.0 jest podniesienie świadomości społeczeństwa o roli nauki w rozwoju gospodarczym. Wypracowanie efektywnej platformy komunikacji: nauka – przemysł, przemysł – nauka może doprowadzić do wprowadzenia w życie innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju wielu sektorów gospodarki, w tym branży drzewnej i meblarskiej. Jedynie ścisła współpraca Nauka i Biznesu pozwoli na głęboką transformację technologiczną przemysłu, jaką zakłada koncepcja Przemysł 4.0.
Opłata Konferencyjna
500 zł
(obejmuje obrady, posiłki)
Oplata konferencyjna powinna być wniesiona do 5.06.2023r. na konto:
46 1240 6003 1111 0000 4941 0574
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ul. Nowoursynowska 166,
02-787 Warszawa
Z dopiskiem „konferencja_INDM_imię i nazwisko”
Najważniejsze daty:
5 czerwca 2023 – ostateczny termin zgłoszenia udziału w konferencji
5 czerwca 2023 – wniesienie opłaty konferencyjnej
Komitet naukowy konferencji:
Przewodniczący:
dr hab. inż. Paweł Kozakiewicz – Dyrektor INDiM SGGW w Warszawie
Członkowie:
prof. dr hab. Krzysztof Krajewski
prof. dr hab. Radosław Mirski
prof. dr hab. Kazimierz Orłowski
prof. dr hab. Janusz Zawadzki
dr hab. inż. Andrzej Antczak, prof. SGGW
dr hab. inż. Piotr Borysiuk, prof. SGGW
dr hab. inż. Piotr Boruszewski, prof. SGGW
dr hab. inż. Wojciech Cichy,
dr hab. Dorota Dziurka, prof. UPP
dr hab. inż. Sławomir Krzosek, prof. SGGW
dr hab. Roman Wójcik, prof. SGGW
dr inż. Andrzej Noskowiak
Agnieszka Rancia – Meble Wójcik Sp. z o.o.
Grzegorz Chylak – Teknika Industry Technologies S.A.
Hubert Brejtfus – Homag Polska sp. z o.o.
Komitet organizacyjny konferencji:
Przewodnicząca:
dr Izabela Betlej
Członkowie:
dr hab. Teresa Kłosińska
dr inż. Bogusław Andres
dr inż. Joanna Wachowicz
dr inż. Albina Jegorowa
Sekretarz konferencji:
mgr Agnieszka Bińkiewicz
Kontakt
Instytut Nauk Drzewnych i Meblarstwa
ul. Nowoursynowska 159
02-776 Warszawa
Tel.: 22 59 38 631
e-mail: konferencja_indm@sggw.edu.pl
www: indm.sggw.edu.pl
Informacja RODO dla uczestników konferencji naukowych organizowanych przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Konferencja obywać się będzie w Auli 1, Instytutu Nauk Drzewnych i Meblarstwa, bud 34, piętro I
Budynek zapewnia udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami: Budynek jest wyposażony w windy udźwiękowione oraz przyciski z brajlem. Drzwi wejściowe do budynku otwierane przyciskiem.
Zapewniamy pętle indukcyjne z możliwością poszerzenia pola działania dla osób posługujących się aparatem słuchowym. Aule wyposażone w drzwi oraz miejsca uwzględniające potrzeby osób poruszających się na wózku.